Kağıt Boyutları ve Formatları: A4 ve Letter Arasındaki Fark

A4 ve Letter Arasındaki Fark Nedir?

Satın aldığınız yazıcı kağıdı paketlerinin üzerinde iş yazışmaları veya akademik amaçlar için kullanılan standart kağıtların nasıl kodlandığı hakkında bir fikir edinebilrisiniz. A5 veya Tabloid’i kağıt ebatlarını duymuşsunuzdur, ancak çoğu zaman ihtiyaç duyulan iki sayfa boyutu yalnızca A4 veya Letter’dır. İşimizde veya evimizde yazıcılarda kullanmak, mektup yazmak veya resim yapmak gibi amaçlarla kullanılan bir dizi kağıt boyutu vardır ve bunları bilmek, yazdırma ve kopyalama sırasında zamandan ve kaynaktan tasarruf etmenizi sağlayabilir.

Günümüzde en kullanılan kağıt ölçü sistemi uluslararası ve Kuzey Amerika sistemleridir. Terimden de anlaşılacağı gibi, ISO 216 standardı olarak da bilinen uluslararası standart tüm dünyada kullanılmaktadır. Bir karenin kenarı ve köşegeni gibi, ikinin karekökünün en boy oranına dayanır. Bu fikir ilk olarak 1786’da Alman bilim adamı Georg Christoph Lichtenberg tarafından önerildi. 1922’de Dr. Walter Porstmann, Lichtenberg’in fikirlerini Almanya’da hayata geçirdi. Bu yeni standart, DIN 476 standardı olarak biliniyordu. Sistem, İkinci Dünya Savaşı sırasında yaygın olarak kullanılmaya başlandı. En yaygın kullanılan ISO kağıt boyutu A4’tür.

Kuzey Amerika sistemi öncelikle ABD ve Kanada’da kullanılmaktadır. Geçerli boyutlar, Letter (8,5 inç× 11 inç) ve Legal (8,5 inç× 14 inç) gibi geleneksel boyutları temel alır. Kuzey Amerika boyutlarının adları, 1995 yılında Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü tarafından ANSI/ASME Y14.1’in benimsenmesinden bu yana ANSI ile başlasa da, yine de geleneksel boyutlara dayanmaktadır.

İçeriğin devamı: Kağıt Boyutları Ve Formatları: A4 Ve Letter Arasındaki Fark - Printel